сряда, 12 юни 2019 г.

#Подчертавания или Медии и охлокрация



Подчертаването е от превода на тънка книжка с неопределен цвят, клонящ към розово. Тя се появява през 1891 г. в Лондон, а на титулната страница е изписано „privately printed“, което в превод означава нещо като „самиздат“. Само дето авторът се казва Оскар Уайлд, но пък наименованието на книжката озадачава: „Душата на човек при социализма“ (The Soul of Man under Socialism). Литературният естет се е включил в една от най-горещите обществени дискусии в края на един век, който предчувства трагичната кръстопътност на следващия.

Забележителното в този текст е прозрението, че медиите вече са се превърнали в първа власт, а оттам най-лошото (включително и за самия Уайлд) предстои. Ето го и подчертаното: „Някой, мисля Едмънд Бърк, беше казал, че пресата е четвъртата власт. Несъмнено това бе вярно тогава (1790 г.). Но в момента пресата е единствената власт. Тя изяде другите три.“
Като се има предвид, че констатацията е от времето преди времето на радиото и телевизията, а до появата на дигиталната информационна революция има почти век време, то е ясно, че изводът на Уайлд ще става все по-валиден (ако валидността може да се променя в процентно отношение).

Ето защо Оскар Уайлд ще продължи (а аз ще подчертая) с това: „Истина е, че хората изпитват ненаситно любопитство да знаят всичко, което не си заслужава да се знае.“ Не знам дали Марк Зукърбърг е прочел написаното, но определено е спечелил от прилагането му…     

Няма коментари:

Публикуване на коментар